برای وام های بانکی دریافتی چه بیمه ای داریم وآشنایی با انواع این بیمه ها| مشهد بیمه

اگر قصد دارید اطلاعات جامعی در مورد بیمه وام‌های بانکی، شرایط و انواع آن داشته باشید، توصیه می‌کنیم که مطلب زیر را مطالعه نمایید.

امروزه بیمه نقش بسیار ویژه و منحصربه‌فردی در جبران حوادث و خسارت‌ها دارد و به افراد اطمینان خاطر و آسایش فردی یا جمعی بالایی می‌دهد. تقریباً می‌توان گفت تمام اقشار جامعه از این رویکرد استقبال بسیار زیادی داشته‌اند مگر در مواردی که قانون‌گذاران اخذ بیمه را به‌صورت یک اجبار و الزام بدانند. به‌عنوان مثال بیمه تضمین کیفیت ساختمان یا بیمه شخص ثالث از جمله بیمه‌هایی هستند که اجباری بوده و افراد ملزم به رعایت آن‌ها می‌باشند. تقریباً برای هر مالی که بتواند دچار خسران و ضرر شود نوعی بیمه تعریف شده است.

صنعت بیمه در کشور روزبه‌روز در حال رشد و توسعه است که به دلیل پیشرفت سیستم‌های اقتصادی، تجاری و مالی می‌باشد. برخلاف باور عمومی صنعت بیمه یک بنگاه تولید ثروت نیست و در حقیقت یک ‌نهاد حمایتی است که باعث رشد و شکوفایی در زمینه‌های مختلف می‌شود.

بیمه وام چیست؟

با توجه به آنکه بانک‌ها، موسسه‌های مالی و اعتباری مختلف و انواع بنگاه‌های اقتصادی از بازپس‌گیری مطالبات خود در موعد و زمان مقرر اطمینان ندارند از راهکاری به نام بیمه وام استفاده می‌کنند. این بیمه بانام‌های دیگری مانند بیمه اعتباری، بیمه تسهیلات، بیمه تضمین، ضمانت مطالبات و … شناخته می‌شود. در این بیمه، بیمه‌گر در برابر اخذ حق بیمه تعهد می‌دهد که در صورت تعویق یا عدم پرداخت قسط ‌ها از سوی فرد وام‌گیرنده، مبلغ مورد نظر را به وام‌دهنده پرداخت کند. قرارداد بیمه وام بین دو طرف بر اساس قانون تصویب شده بیمه در سال ۱۳۱۶ و دیگر قوانین منعقد می‌شود. در عقد این قرارداد به مفاد آیین‌نامه ۵۱ بیمه مرکزی نیز توجه ویژه‌ای می‌شود و بر اساس آن قرارداد منعقد خواهد شد.

انواع بیمه وام

بعد از دریافت وام می‌توان از دو نوع بیمه برای آن استفاده کرده که هرکدام می‌تواند شرایط ویژه‌ای داشته باشد. این بیمه‌ها به شرح زیر هستند:

  • نوع اول، بیمه عمر مانده بدهکار برای وام‌گیرنده است که در این بیمه‌نامه در شرایطی که شخص وام‌گیرنده فوت کند، شرکت بیمه‌ای موظف است که مبلغ وام را به‌صورت کامل به بانک یا موسسه مورد نظر پرداخت کند و دیگر ضامن درگیر پرداخت اقساط بانکی نخواهد بود. این نوع از بیمه به‌گونه‌ای است که با سرمایه کاهشی می‌باشد به این معنی که با پرداخت هر تعداد از قسط‌های وام، ارزش و تعهد مالی شرکت بیمه نیز کاهش پیدا می‌کند.

 

  • نوع دوم بیمه وام بانکی به نام بیمه مرهونات بانکی شناخته می‌شود به این معنی که اگر وام برای مسکن، کارگاه یا خرید اجناس خاصی دریافت شده است و مسکن، ملک یا کالا در رهن بانگ است، برای مرهونات مورد نظر لازم است که بیمه آتش‌سوزی به ارزش وام دریافت شده به نفع بانک مذکور خریداری شود. در شرایطی که موردی که در رهن بانک قرار گرفته است در اثر آتش‌سوزی، انفجار و یا هر بلای طبیعی دیگری از بین برود شرکت بیمه‌گذار موظف و متعهد به جبران خسارات به بانک خواهد بود.