دوئل کارت طلایی با بیمه بدنه/ در این دوئل کدام‌یک برنده می‌شوند؟ | مشهد بیمه

کم‌و‌بیش حرف‌های متناقضی درباره تفاوت کارت طلایی با بیمه بدنه شنیده‌ایم. عده‌ای طرفدار بیمه بدنه خودرو هستند و معتقدند که بهتر از کارت طلایی است و عده‌ای معتقدند که کارت طلایی مزایای بیشتری نسبت به بیمه بدنه خودرو دارد. برای اظهار نظر در این مورد باید اطلاعات کاملی درباره بیمه بدنه و کارت طلایی داشته باشیم و مزایا و معایب این دو را با یکدیگر مقایسه کنیم. در این مطلب قصد داریم تفاوت کارت طلایی با بیمه بدنه را بررسی کنیم و ببینیم کدام‌یک از این دو برای خودروی ما مناسب‌تر است.

کارت طلایی و خدمات آن

کارت طلایی امکان جبران خسارت در صورت خرابی، سرقت، حمل‌ونقل رایگان خودروی در راه مانده و… را فراهم می‌کند. خدمات کارت طلایی مختص خودروهای ایران‌خودرو است و برای خودروهای سایر شرکت‌ها فقط حمل‌و‌نقل رایگان در صورت خرابی خودرو را دارد. درصورتی‌که از خودروهای شرکت ایران‌خودرو استفاده می‌کنید، می‌توانید به کارت طلایی به‌عنوان جایگزینی برای بیمه بدنه فکر کنید.

ویژگی‌های کارت طلایی

کارت طلایی دارای ۵ نوع مختلف است:

. کارت طلایی سال

. کارت طلایی ۱ ستاره

. کارت طلایی ۲ ستاره

. کارت طلایی ۳ ستاره

. کارت طلایی ۴ ستاره

. کارت الماس

هریک از این کارت‌های طلایی خدمات مشخصی را ارائه می‌دهند. کارت طلایی سال کمترین خدمات و کارت الماس بیشترین خدمات را به کاربر ارائه می‌دهد. کارت الماس در حال حاضر فقط مخصوص خودروهای دنا، سوزوکی، تندر ۹۰ اتوماتیک و سمند سورن ELX است.

خدماتی را که کارت طلایی ارائه می‌دهد و در سایر کارت‌های طلایی مشترک است، به شرح زیر می‌باشد:

. خدماتی که در دسته خسارات اصلی بیمه بدنه می‌گنجد (سرقت کلی و جزئی، آتش‌سوزی و تصادف)

. ریختن مواد اسیدی بر روی خودرو

. سرقت ECU (کامپیوتر خودرو)

. حمل‌ونقل رایگان خودرو در صورت خرابی و عدم امکان حرکت (همچنین در صورتی که خرابی در جاده‌های بین شهری رخ دهد، سرنشینان خودرو به صورت رایگان به نزدیک‌ترین شهر منتقل می‌شوند.)

. تعویض خودرو (درصورتی‌که هزینه جبران خسارت وارد شده بر خودرو بر اثر حادثه یا سرقت بیش از ۶۰% ارزش خودرو باشد یا بنا به نظر کارشناس امکان تعمیر آن وجود نداشته باشد و یا زمان پیش‌بینی‌شده برای تعمیر آن طولانی باشد)

. امداد سیار درون‌شهری و برون‌شهری با پرداخت هزینه

. جبران خسارت در صورت ترکیدگی لاستیک حین رانندگی

. مشاوره و امداد تلفنی

بیمه بدنه چیست؟

کارت طلایی

برخلاف بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه بیمه‌ای اختیاری برای خودرو است که از خودرو بیمه‌گزار در برابر حوادث مختلف مراقبت می‌کند. بیمه بدنه خودرو در مواقعی مثل تصادف، وقوع بلایای طبیعی، سرقت و… از بیمه‌گزار محافظت می‌کند.

ویژگی‌های بیمه بدنه

خساراتی که بیمه بدنه تحت پوشش قرار می‌دهد دو نوع است: خسارات اصلی و فرعی. خسارات اصلی خساراتی هستند که در همه انواع بیمه بدنه خودرو موجودند ولی خسارات فرعی در صورت تمایل بیمه‌گزار به بیمه‌نامه افزوده می‌گردد. چون تعداد خسارات فرعی تعریف شده بسیار زیاد است، لذا بیمه بدنه دارای انواع بسیار زیادی است و بنا به نظر و خواست بیمه‌گزار می‌تواند گوناگون باشد. بیمه‌گزار می‌تواند با توجه به شرایط و صلاح‌دید خود، هریک از خسارات فرعی را که می‌خواهد در بیمه بدنه خود انتخاب کند.

خسارات اصلی بیمه بدنه به شرح زیر است:

. برخورد ماشین با جسمی ثابت یا متحرک (حتی اگر بیمه‌گزار مقصر باشد)

. واژگونی یا سقوط ماشین

. صاعقه، آتش‌سوزی یا انفجار خودرو یا یکی از لوازم یدکی همراه آن

. سرقت کلی خودرو

. جبران هزینه‌های نجات خودرو یا هزینه‌های وارد شده حین انتقال آن

. جبران خسارت به باتری و لاستیک خودرو (تا سقف ۵۰%)

 برخی از خسارات فرعی بیمه بدنه به شرح زیر است:

خسارات ناشی از سایر بلایای طبیعی (سیل، زلزله، آتش‌فشان و…)

. خسارات ناشی از شرکت در مسابقات اتومبیل‌رانی و تست سرعت

. خسارات ناشی از حمل مواد اسیدی و منفجره

. خسارات ناشی از ریختن رنگ، اسید یا هر گونه مواد شیمیایی روی خودرو

. سرقت جزئی لوازم خودرو

بیمه وسایل نقلیه