سوالات رایج افراد در مورد ۱۹‐COVID یا ویروس کرونا | مشهد بیمه

۱٫كرونا ويروس چيست ؟

كرونا ويروس ها خانواده بزرگي از ويروس ها هستند كه ممكن است باعث ايجاد بيماري در حيوانات يا انسان شوند. در انسان
چندين نوع ويروس باعث عفونتهاي تنفسي مي شوند از سرماخوردگي گرفته تا بيماريهاي شديدتر ..ويروس ً اخيرا كشف شده باعث بيماري كورو ويروس ۱۹‐COVID مي شود.

۲٫كوويد ۱۹ چيست ؟

نوعي بيماري عفوني است كه اخيراً كشف شده است. اين ويروس و بيماري جديد آن تا قبل از شروع شيوع بيماري در ووهان چيندر دسامبر ۲۰۱۹ ناشناخته بود.

۳ .نشانه هاي كوويد ۱۹ چيست؟

شايع ترين علائم ۱۹‐COVID تب ، خستگي و سرفه خشك است. برخي از بيماران ممكن است درد ، احتقان بيني ، آبريزش بيني ،گلودرد يا اسهال داشته باشند. اين علائم ً معمولا خفيف است و به تدريج شروع مي شود. برخي از افراد آلوده مي شوند اما علائميندارند و احساس ناخوشي نميكنند.بيشتر افراد (حدود ۸۰%)بدون نياز به درمان خاص ، از اين بيماري بهبود مي يابند. از هر ۶نفري كه مبتلا به ۱۹‐COVID مي شوند ۱ نفر به طور جدي بيمار مي شوند و در تنفس دچار مشكل مي شوند. افراد مسن و افرادداراي مشكلات پزشكي اساسي مانند فشار خون بالا ، مشكلات قلبي يا ديابت بيشتر احتمال دارد به بيماري جدي مبتلا شوند. حدود۲ ٪از مبتلايان به اين بيماري فوت شده اند. افراد مبتلا به تب ، سرفه و مشكل در تنفس بايد به دنبال مراقبت پزشكي باشند.

۴٫كوويد ۱۹ چطور منتشر ميشود ؟

افراد مي توانند ۱۹‐COVID را از ساير مبتلايان به ويروس بگيرند. اين بيماري مي تواند از طريق شخص با قطرات كوچك بيني يادهان در هنگام سرفه يا بازدم از فرد به فرد ديگر گسترش يابد. اين قطرات بر روي اشياء و سطوح اطراف فرد فرود مي آيد. سپسافراد ديگر با لمس اين اجسام يا سطوح ، ۱۹COVID را گرفته و سپس چشم ، بيني يا دهان خود را لمس مي كنند. افراد همچنينسوالاتمي توانند ۱۹‐COVID را در صورت تنفس قطرات از فرد مبتلا به ۱۹‐COVID كه سرفه مي كند ، بگيرند. به همين دليل مهم است كه بيش از ۱ متر (۳ فوت) از فردي كه مريض است فاصله بگيريد.

۵ .دوره نهفتگي (كمون ) كوويد ۱۹ چه مدت زماني طول ميكشد؟

“دوره نهفتگي ” به معني زمان ابتلا به ويروس و شروع علائم بيماري است. بيشترين تخمين اين دوره براي ۱۹‐COVID از ۱-۱۴ روز است.

 

۶ .آيا ويروسي كه باعث ۱۹‐COVID شود از طريق هوا قابل انتقال است؟

تاكنون مطالعات نشان مي دهد ويروس ايجاد ۱۹‐COVID عمدتا از طريق تماس با قطرات تنفسي و نه از طريق هوا منتقل مي شود.

 

پاسخ به ادامه سوالات شما عریزان در مقالات بعدی……..

صفحه اصلی