الحاقیه بیمه بدنه چیست؟چرا باید حتما الحاقیه بیمه بدنه را تهیه کنیم؟ | مشهد بیمه

الحاقیه بیمه بدنه چیست؟چرا باید حتما الحاقیه بیمه بدنه را تهیه کنیم؟

الحاقیه بیمه بدنه هر گونه تغییر در مفاد بیمه بدنه مستلزم صدور الحاقیه است. الحاقیه در واقع تغییرات مشخصات بیمه بدنه از جمله سرمایه بیمه شده، فسخ، ابطال، افزایش تعهدات، انتقال بیمه بدنه و … را بر روی بیمه بدنه اعمال می کند. اعمال تغییرات در بیمه بدنه و صدور الحاقیه همیشه به صورت رایگان نیست و بر اساس نوع تغییراتی که اعمال می شود ممکن است برای بیمه گذار هزینه بر باشد.

این روزها با افزایش ناگهانی ارزش خودرو و همچنین  افزایش نرخ قطعات و دستمزد تعمیرات ، هر حادثه ای می‌تواند طعم تلخ تری به خود بگیرد، اگر به موقع از آن پیشگیری نکرده باشیم . بیمه بدنه در حوادث رانندگی به کمک ما می آید و بخش بزرگی از خسارت های به وجود آمده را جبران می کند. البته اگر سرمایه بیمه شده با نوسان بازار تغییر کند می بایست برای بیمه بدنه خود الحاقیه بخریم.

چرا باید حتما الحاقیه بیمه بدنه را تهیه کنیم؟

الحاقیه بیمه بدنه

همانطور که می دانید افزایش ناگهانی و روز افزون  قیمت خودرو در این روز ها مشکلات بسیاری را برای بیمه گذار و بیمه گر ایجاد کرده است. اختلاف قیمت خودرو در زمان صدور و دریافت خسارت، بیمه  گذار را متحمل صرف هزینه نموده است. بدین صورت که خودرویی در ماه گذشته به ارزش ۵۰ میلیون تومان بیمه شده است، در حال حاضر ارزشی معادل ۷۰ میلیون تومان دارد. در صورتی که شما پوشش نوسان قیمت را نخریده باشید، شرکت بیمه خسارات ناشی از نوسان قیمت در بازار را متعهد نمی شود. در این حالت برای جلوگیری از اعمال قاعده نسبی صدور الحاقیه افزایش سرمایه و الحاقیه افزایش پوشش نوسان قیمت توصیه می شود.

این نکته حائز اهمیت است که میزان تعهد ارائه پوشش نوسان قیمت در هر شرکت بیمه بین حداقل ۲۰%  تا ۵۰% ارزش خودرو می باشد. به شرطی که خودرو در روز صدور بیمه بدنه به ارزش روز بیمه شده باشد. در صورتی که پوشش نوسان قیمت را خریداری کرده باشید و نوسان قیمت خودرو بیش از تعهد شرکت بیمه باشد، جبران بخشی از خسارت بر عهده شماست.

بروز رسانی ارزش خودرو با صدور الحاقیه افزایش می تواند مانع از تحمیل هزینه های جانبی به شما باشد.

انواع الحاقیه بیمه بدنه

این الحاقیه ۵ نوع دارد، که هر کدام برای اعمال تغییرات بخصوصی انجام می شود.

الحاقیه جایگزینی

همانطور که می دانید در این بیمه نامه  همچون بیمه شخص ثالث می توان تخفیفات عدم خسارت را انتقال داد.

اگر خودروی خود را با خودروی جدید عوض کرده اید و بخواهید بیمه نامه بدنه خودرو قبلی را به خودروی جدید منتقل کنید، این الحاقیه به دردتان می خورد.  این الحاقیه برای انتقال بیمه نامه به خودروی دیگر است. بدین صورت که بازدید خودرو جدید و وارد کردن مشخصات آن در بیمه بدنه مستلزم صدور الحاقیه  جایگزینی می باشد.

به خاطر داشته باشید در صورتی که ارزش خودرو جدید بیشتر باشد، سرمایه بیمه شده بر اساس ارزش خودروی جدید محاسبه و اعمال می شود.

الحاقیه اصلاحی

اگر مشخصات خودرو به دلایلی از جمله خطای کاربر یا اظهار نادرست بیمه گذار در بیمه نامه اشتباه درج شود، اصلاح آن از طریق صدور الحاقیه اصلاحی انجام می شود. معمولا این نوع الحاقیه هزینه اضافی ندارد.

الحاقیه ابطالی

در صورتی که بیمه گذار یا بیمه گر پیش از شروع بیمه نامه بخواهند بیمه نامه را باطل کنند، الحاقیه ابطالی صادر می شود. شایان ذکر است مفهوم “ابطال” در بیمه بدنه به معنای بازگشت کل حق بیمه می باشد. بنابراین الحاقیه ابطالی تنها در شرایط خاص صادر می گردد.

الحاقیه اضافی

اگر بیمه گذار پس از صدور بیمه نامه بخواهد سرمایه بیمه شده خود را افزایش دهد یا پوشش (پوشش هایی ) را به تعهدات بیمه نامه خود اضافه کند، الحاقیه اضافی صادر می شود. در الحاقیه اضافی، حق بیمه بر اساس روز های باقیمانده  محاسبه می شود.

الحاقیه برگشتی

اگراین بیمه نامه  جاری باشد و بیمه گذار پیش از اتمام مدت بیمه نامه از خرید بیمه بدنه خود منصرف شود، می تواند بیمه نامه خود را فسخ کند.

در این حالت الحاقیه برگشتی صادر شده و بخشی از حق بیمه به بیمه گذار عودت می گردد. محاسبه حق بیمه برگشتی می تواند بر اساس دلیل فسخ بیمه بدنه به صورت روز شمار یا کوتاه مدت محاسبه شود.

شرایط جدید صدور الحاقیه برای بیمه بدنه خودروها (سال ۹۹)

در سال ۹۹ با توجه به فراگیری خریداین بیمه نامه  در بین مردم و اطلاع رسانی شرکت های بیمه در خصوص افزایش تعهدات بیمه بدنه با توجه به رشد ارزش خودرو، شرایطی برای خرید الحاقیه برای بیمه بدنه خودرو ها اعمال گردید. اگر بیمه گذار بخواهد پوشش نوسان قیمت یا هر پوشش دیگری به بیمه نامه خودروی خود اضافه کند می بایست ابتدا سرمایه بیمه شده را مطابق ارزش روز افزایش دهد.

نحوه محاسبه الحاقیه بیمه بدنه چگونه است؟

اگر می خواهید تعهدات بیمه خود را به روز کنید باید الحاقیه افزایش سرمایه یا الحاقیه پوشش نوسان قیمت خریداری کنید.  باید بدانید در زمان خرید الحاقیه، حق بیمه اضافی به صورت روز شمار محاسبه می گردد. در واقع به تعداد روز های باقیمانده از بیمه بدنه خودروتان می بایست حق بیمه جداگانه برای صدور الحاقیه و اعمال تغییر درخواستی پرداخت کنید.

تماس با ما