بیمه موتورسیکلت

bime motor
bime motor2

وسایل نقلیه در کوچه و خیابان همواره در معرض خطر هستند و احتمال بروز حادثه برای آن‌ها و همچنین عابران پیاده زیاد است. در این‌جور مواقع بهترین راه این است که از بیمه کمک بگیریم و با بیمه کردن وسایل نقلیه خود سعی کنیم در صورت بروز حوادث از شرکت‌های بیمه برای جبران خسارات احتمالی استفاده کنیم. موتور سیکلت نیز یکی از همین وسایل نقلیه است که بیشتر از سایر وسایل نقلیه در معرض خطر قرار دارد. در اینجا قصد داریم درباره بیمه موتور سیکلت صحبت کنیم و ببینیم چند نوع بیمه موتور سیکلت داریم و هر یک از این‌ها چه پوشش‌هایی را ارائه می‌دهند و در چه مواردی جبران خسارت می‌کنند.

انواع بیمه موتور سیکلت

برای موتور سیکلت نیز مانند بیمه خودرو می‌توان 2 نوع بیمه زیر را در نظر گرفت:

 • بیمه شخص ثالث موتور سیکلت

 • بیمه بدنه موتور سیکلت

همان‌طور که می‌دانید بیمه شخص ثالث خودرو شامل جبران خسارات مالی و جانی به اشخاص ثالث و خسارات جانی وارد شده به راننده مقصر می‌شود.بیمه بدنه خودرو نیز خساراتی از جمله آتش‌سوزی خودرو، سرقت و مواردی دیگر را شامل می‌شود. حال باید ببینیم این موضوع در بیمه موتور سیکلت به چه صورت است و آیا این بیمه شبیه به بیمه اتومبیل است یا خیر.

 بیمه شخص ثالث موتور سیکلت

بیمه شخص ثالث موتور سیکلت دارای ماهیتی مشابه بیمه شخص ثالث اتومبیل است. خساراتی که تحت پوشش این بیمه قرار می‌گیرد و در صورت بروز توسط بیمه جبران خسارت می‌شود به‌صورت زیر است:

 • خسارات مالی به اشخاص ثالث: درصورتی‌که طی بروز حادثه‌ای خسارت مالی به شخصی غیر از راننده مقصر وارد شود مطابق پوشش‌های بیمه‌نامه می‌توان از بیمه شخص ثالث موتور سیکلت استفاده کرد.

 • خسارات جانی به اشخاص ثالث: درصورتی‌که در اثر بروز حادثه‌ای خسارت جانی به فردی به‌جز راننده مقصر وارد شود می‌توان مطابق پوشش‌های بیمه‌نامه از بیمه خسارت دریافت کرد.

 • خسارت جانی به راننده مقصر: مطابق این پوشش درصورتی‌که راننده موتور سیکلت طی حادثه‌ای دچار خسارت جانی شود بیمه مطابق بیمه‌نامه خسارت وارد شده را جبران خواهد کرد.

 بیمه بدنه موتور سیکلت

بیمه بدنه موتور سیکلت با بیمه بدنه اتومبیل کمی تفاوت دارد و همان پوشش‌هایی که در بیمه بدنه خودرو ارائه می‌شود به‌طور کامل در بیمه بدنه موتور سیکلت ارائه نمی‌گردد. بیمه بدنه موتور سیکلت در صورت بروز حوادث زیر جبران خسارت می‌کند:

 • تصادم، تصادف و در کل برخورد به هر جسم متحرک یا ثابتی که منجر به ایجاد خسارت به موتور سیکلت شود.

 • آتش‌سوزی، صاعقه و یا انفجار موتور سیکلت

از بین بیمه شخص ثالث و بدنه موتور سیکلت، بیمه بدنه طرفدار زیادی ندارد و بیشتر بیمه شخص ثالث موتور سیکلت است که مورد استقبال واقع می‌شود. حال در اینجا می‌خواهیم قیمت بیمه موتور سیکلت را بررسی کنیم و ببینیم بابت پرداخت چه مقدار حق بیمه‌ای می‌توانیم از خدمات این بیمه استفاده کنیم.

 نرخ بیمه شخص ثالث موتور سیکلت

برای اینکه ببینیم در قبال پرداخت چه مقدار حق بیمه می‌توانیم از مزایای بیمه موتور سیکلت استفاده کنیم لازم است بدانیم نرخ بیمه موتور سیکلت به چه عواملی بستگی دارد و چه پارامترهایی در تشکیل این نرخ مؤثرند.

 عوامل مؤثر بر قیمت بیمه موتور سیکلت

نرخ بیمه ثالث موتور سیکلت به ۴ عامل زیر به‌طور مستقیم بستگی دارد و این ۴ عامل در تعیین نرخ دخیل هستند:

۱. سال تولید موتور: سال تولید موتور سیکلت در تعیین نرخ بیمه موتور نقش اساسی دارد. هر چه موتور سیکلت جدیدتر باشد، ریسک آن کمتر است در نتیجه نرخ بیمه موتور سیکلت کمتر می‌شود.

۲. نوع موتور سیکلت: در یک دسته‌بندی می‌توان موتور سیکلت ها را به ۳ دسته تقسیم کرد:

 • موتور سیکلت دوچرخ

 • موتور سیکلت سه‌چرخ

 • موتور سیکلت ساید کار

همان‌طور که می‌دانید اغلب موتور سیکلت ها دوچرخ هستند اما نرخ بیمه موتور سیکلت برای موتور سیکلت های سه‌چرخ و ساید کار نسبت به موتور سیکلت 2 چرخ بیشتر است.

۳. تعداد سیلندر: تعداد سیلندرهای موتور سیکلت در تعیین نرخ بیمه موتور مؤثر است. موتور سیکلت ها می‌توانند دارای ۱ سیلندر، ۲ سیلندر، ۳ سیلندر و بیشتر باشند. هر چه تعداد سیلندرهای موتور سیکلت بیشتر باشند، موتور سیکلت قوی‌تر بوده در نتیجه نرخ بیمه آن نیز بیشتر می‌شود.

۴. نوع و ساختار موتور: نرخ بیمه موتور سیکلت برای موتور سیکلت های گازی و دنده‌ای متفاوت است. هر چه موتور سیکلت قوی‌تر باشد، قیمت بیمه آن بیشتر می‌شود.

در کل هر چه قدرت و ابعاد موتور سیکلت بیشتر شود، ریسک موتور افزایش یافته و مقدار حق بیمه آن بیشتر می‌شود.

این 4 عاملی که در اینجا مطرح شد در واقع عوامل مستقیمی هستند که بر نرخ بیمه موتور سیکلت اثر می‌گذارند. این عوامل ناشی از ویژگی‌ها و ساختار موتور سیکلت هستند. عوامل دیگری هستند که به‌طور غیرمستقیم بر نرخ بیمه موتور سیکلت اثرگذارند. این عوامل عبارت‌اند از:

 تخفیف عدم خسارت بیمه موتور سیکلت

همانند اغلب بیمه‌ها، بیمه موتور سیکلت نیز پارامتری به نام تخفیف عدم خسارت دارد. بدین‌صورت که اگر بیمه‌گزار در سال‌های گذشته از بیمه شخص ثالث خود استفاده نکرده باشد در سال‌های بعد برای تمدید آن مشمول تخفیف‌هایی از شرکت بیمه می‌شود. میزان این تخفیف در سال‌های مختلف قرارداد بیمه به شرح زیر است:

 • ۵ درصد تخفیف برای سال اول

 • ۱۰ درصد تخفیف برای سال دوم

 • ۱۵ درصد تخفیف برای سال سوم

 • ۲۰ درصد تخفیف برای سال چهارم

و از سال پنجم تا هشتم هر سال 10 درصد به میزان این تخفیف‌ها اضافه می‌شود و در سال هشتم به 60 درصد می‌رسد. بعد از هشت سال عدم خسارت 70 درصد تخفیف به بیمه‌گزار تعلق می‌گیرد و روی همین مقدار باقی می‌ماند. یعنی درصورتی‌که بیمه‌گزار 8 سال از بیمه شخص ثالث موتور سیکلت خود استفاده نکند و عدم خسارت داشته باشد می‌تواند برای تمدید بیمه خود تا 70 درصد از شرکت بیمه تخفیف دریافت کند.


 جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند بر نرخ بیمه شخص ثالث موتور سیکلت اثرگذار باشد جریمه دیرکرد است. درصورتی‌که سررسید بیمه موتور سیکلت گذشته باشد و بخواهیم بیمه موتور خود را تمدید کنیم باید مبلغی را بابت جریمه دیرکرد پرداخت کنیم. بنابراین باید قبل از اتمام سررسید بیمه موتور سیکلت نسبت به تمدید آن اقدام کرد تا مشمول این جریمه دیرکرد نشویم.

Open chat
پشتیبانی واتس اپ
سلام به سایت مشهد بیمه خوش آمدید.
چگونه میتونم کمکتون کنم؟