بیمه بدنه چیست و چرا تهیه بیمه بدنه ضروری است؟

بیمه بدنه و تعریف آن
                      آیا داشتن بیمه بدنه ضروری است؟

در بیمه اتومبیل ***** ولی در ابتدا باید به این پرسش پاسخ دهیم که : بیمه بدنه چیست و چرا تهیه بیمه بدنه ضروری است؟ اینک با این مقاله در سایت مشهد بیمه قصد داریم به صورتی بسیار ساده این سئوال مهم پاسخ دهیم.

همانطور که ذکر شد” پس از بیمه ثالث یکی از ضروریات برای اتومبیل ما بیمه بدنه هست ” دلایل زیر رامی‌شود برای این مسئله ذکر نمود :

– بیمه ثالث ، خسارات مالی و جانی که توسط اتومبیل ما به اتومبیل و اشخاص دیگر(افراد ثالث و سرنشین ) وارد شده (اعم از خسارات‌مالی و جانی) را تقبل می‌کند.

سئوال اینجاست اگر ما باعث خسارت به اتومبیل خودمان شدیم آیا می‌شود از بیمه ثالث خسارت گرفت و یا آیا اگر اتومبیل ما و یا قطعات و وسایل آن توسط شخص مجهولی به سرقت رفت یا آسیب دیدتکلیف چیست؟

در واقع بیمه بدنه پاسخی به سئوالهای ذکر شده بالا است و مسایل مهم دیگری هم هست که در حوصله این مقاله‌نیست و در مقالات دیگر در سایت مشهد بیمه در باره آنها توضیح خواهیم داد .

بیمه بدنه خودرو شامل دو پوشش اصلی و اضافی می‌شود که شرکت بیمه موظف است خسارات هر کدام از پوشش‌هایی که در قرارداد بیمه‌نامه ذکر شده است را پرداخت کند.

 

پوشش های اصلی شامل :

پوششهایی که همه بیمه گذاران با خرید این بیمه از آن پوششها بهره مند می‌شوند .

حوادث جزئی و کلی

اگر خودرو ما با جسم ثابت یا متحرکی برخورد کند شرکت بیمه موظف به پرداخت خسارت ناشی از آن برخورد به اتومبیل ما خواهد بود.به عنوان مثال برای جسم ثابت می‌شود درخت یا دیوار را به عنوان مثال گفت که این پوشش شامل آن برخورد هست .

آتش سوزی

اگر در اثر حوادثی چون آتش‌سوزی، صاعقه و یا انفجار ، خودروی بیمه گذاردچار خسارت بشود،بیمه‌گذار می‌تواند با استفاده از پوشش آتش‌سوزی خسارت خودرو خود را از شرکت بیمه دریافت کند.

سرقت کلی

سرقت کلی یعنی خودرو بیمه گذار به سرقت برود که بیمه گذار با شرایط مشخصی می‌تواند بابت خودرو خود از شرکت بیمه مبلغ ارزش خودرو (با کسر فرانشیز ) را دریافت کند

تذکر : البته در بیمه بدنه پوشش سرقت دیگری هم وجود دارد که مربوط به وسایل جانبی و قطعات خودرو است که این سرقت در ردیف پوششهای اضافه تعریف می شود که در ادامه و در توضیح پوششهای اضافی بیمه بدنه خواهیم گفت .

 

پوشش‌های اضافی بیمه بدنه:

پوششهایی که توسط بیمه گذاران به عنوان پوششهای اضافی خریداری خواهند شد و کاملا اختیاری است .

البته به قول مسئول‌دپارتمان امور فنی و اداری بیمه‌ای مشهد بیمه باید اسم این پوششها پوششهای تکمیلی باشد.

در صورت خرید پوشش‌های اضافی بیمه بدنه، مبلغی بابت هر کدام از پوشش‌ها به قیمت بیمه بدنه شما اضافه‌ می‌شود.

نکته مهم :بعضی از این پوششها ممکن است در بعضی شرکتهای بیمه ای ارایه داده نشود و در قرار دادبیمه بدنه قابل استفاده نباشند .

این پوشش‌ها شامل موارد زیر است :

پوشش سرقت در جای قطعات  = سرقت وسایل و قطعات خودرو ، وقتی در مکانی متوقف و پارک شده است.

 پوشش ایاب و ذهاب = هزینه ایاب و ذهاب بیمه گذار درمدت زمانی که اتومبیل بیمه گذار در تعمیرگاه است.

 پوشش شکست شیشه اتومبیل (شکست شیشه به هر علت)

 پوشش نوسانات قیمت بازار  (یعنی با افزایش قیمت ماشین، خسارتی که به شما پرداخت‌ می‌شود بر اساس قیمت جدید ماشین است، البته تا درصدی مشخص).

 پوشش بلایای طبیعی (زلزله، سیل و آتشفشان).

 پوشش رنگ، مواد شیمیایی و اسید پاشی = آسیبهایی که این مواد به خودرو وارد می‌سازند.

 پوشش ترانزیت ( حوادثی که هنگام انتقال و یا خروج و یا ورودخودرو در خارج از کشور به ماشین وارد شود).

پوشش‌های دیگری که همانطور که در ابتدا گفتیم،  بعضی از شرکت‌های بیمه آن را ارائه‌ می‌دهند و برخی دیگر این پوششها را ندارند

پوشش‌‌هایی  مثل:خط انداختن روی خودرو با ابزاری مثل چاقو یا میخ ، حذف فرانشیز و افت قیمت خودرو بر اثر سانحه .